Nyheterna avlöser varandra inför VM i Schweiz. 

I nästa vecka inleds U18-VM i Slovakien men det har redan börjat dra igång en hel del spekulationer kring nästa hockeyfest – herrarnas VM som den här gången spelas i Schweiz. I och med att klubbsäsongerna närmar sig sitt slut kan landslagen börja jobbet kring att bygga trupper till mästerskapet och de senaste dagarna har det kommit en del intressanta nyheter på den fronten.

Smällen – förbundskaptenen får sparken

Schweiz har genom åren varit väldigt nära att vinna sitt första VM-guld men närmare än silver har man inte kommit. Vid OS lyckades man inte fullt ut men nu finns förhoppningar om att man ska kunna skriva historia på hemmaplan. De har dock haft en ganska turbulent uppladdning inför VM och nu står det klart att man bryter med förbundskaptenen Patrick Fischer. Anledningen är att han har använt ett falsk Covid-pass vid OS 2022 och det gör att 50-åringen nu får sparken. Endast några veckor innan VM på hemmaplan.

–  Det handlar om värderingar och respekt som är centrala för schweizisk ishockey och som Patrick Fischer misslyckades med att upprätthålla 2022. Förbundet beklagar att de tog för lite hänsyn till denna aspekt i sin första bedömning. Samtidigt tackar förbundet Patrick Fischer för hans obestridliga sportsliga prestationer, säger förbundets ordförande Urs Kessler i ett uttalande till förbundets hemsida.

Fischer tog, efter en lång spelarkarriär, över som förbundskapten 2015 och har under sin tid lett landslaget till hela tre VM-silver där den senaste kom så sent som för ungefär ett år sedan. Det Schweiziska förbundet har gått ut med att Jan Cadieux kommer leda landslaget under Czech Hockey Games och en hel del talar för att han även får förtroendet under VM.

Finska glädjebeskedet – stjärnduo till VM

Samtidigt som Schweiz är inne i en turbulent tid ser det ut som att andra landslag snart kan komma med betydligt roligare nyheter. Inte minst det finska. Säsongen blev inte som Florida Panthers hade tänkt men den regerande mästarens misslyckande öppnar för att Finland ska kunna få till ett starkt lag i VM. Det har spekulerats kring om Anton Lundell kan bli aktuell för VM och under torsdagen presenterade det finska förbundet att forwarden, som noterades för 44 poäng i grundserien, är klar för spel i mästerskapet.

Som om det inte vore nog har man även fått tummen upp från Aleksander Barkov (bilden) som varit skadad hela säsongen men som gjort fina framsteg den senaste tiden och som nu ska vara redo för comeback. 30-åringen har tidigare lett Florida till dubbla Stanley Cup-titlar och har vid hela tre tillfällen fått pris som NHL:s bästa defensiva forward. Årets VM blir Barkovs tredje och första sedan 2016 då han stod för nio poäng på lika många matcher.

– Barkov bidrar med ledarskap, erfarenhet och färdigheter i världsklass. Som en uppskattad spelare och omtyckt person bidrar han med mycket gott till laget. Det är väldigt fint att han ville komma med till VM, trots att han har en långvarig skadeperiod bakom sig, säger förbundskaptenen Antti Pennanen till förbundets hemsida.

MER INFÖR VM: Legendaren klar för VM 

Annons | 18+ | R&V gäller | Spela ansvarsfullt - www.stödlinjen.se
Sportskribent Benjamin är en 34 år gammal hockeyälskare med extra inriktning inom svensk klubb och landslagshockey. Han har tidigare jobbat för en klubb i Hockeyallsvenskan och skapat hockeysändningar i allt från Hockeyallsvenskan till Hockeytrean. På fritiden så driver han en egen hemsida med fokus på Hockeyettan.