Kanada spänner bågen inför julens hockeyfest.
December är här vilket innebär att snart är det dags för en av säsongens riktiga höjdare, Junior-VM. Den här gången hålls turneringen i Minnesota och i förra veckan presenterades den svenska truppen. Juniorkronorna flyger västerut med siktet inställt på att kunna utmana om guldet men konkurrensen är hård – inte minst från Kanada. Under måndagen gick giganten i väst ut med vilka 27 spelare som deltar på deras förberedande camp, där sedan 25 spelare får följa med till JVM.
– Den här gruppen representerar det allra bästa inom kanadensisk juniorhockey – skicklighet, snabbhet, sinne, karaktär och ett starkt engagemang för lagframgång och stoltheten över att representera Kanada vid detta prestigefyllda världsmästerskap. Vår personal har arbetat outtröttligt för att identifiera en trupp som förkroppsligar den identitet vi vill att Kanada ska visa upp, och vi är övertygade om att dessa idrottare är redo för den kommande utmaningen. Den här processen och lagbygget har inneburit många svåra beslut, säger General Managern Alan Millar till det kanadensiska hockeyförbundets hemsida.
Tre nyckelspelare i Kanadas JVM-trupp
- Michael Misa (forward)
Det finns fortfarande en liten risk att Misa inte kan vara med i turneringen, men det faktum att forwarden är med i truppen till campen talar ändå för att en av världens mest lovande spelare även finns med när det är dags för annandagens premiär mot Tjeckien. 18-åringen draftades så tidigt som nummer två i somras och har under hösten fått göra sju matcher i NHL med San Jose. Stod förra säsongen för hela 137 poäng i OHL och ser nu ut att få göra sitt första mästerskap med Kanada. - Gavin McKenna (forward)
Här har vi den spelare som kommer ha flest blickar riktad mot sig i JVM. 17-åringen stod för hela 20 poäng när det blev U18-VM guld förrförra säsongen och i vintras fick han även chansen i JVM. Har imponerat i collegeligan under hösten och supertalangen (bilden) rankas högst av alla inför nästa NHL-draft. - Zayne Parekh (back)
Stor talang som är back men som även kan bidra i offensiven, vilket inte minst märktes förra säsongen då han stod för hela 116 poäng i OHL. Debuterade i NHL redan i våras och har under hösten gjort elva matcher i Calgary Flames. Draftades som nummer nio förra sommaren och lär bli en viktig spelare i jakten på guld.
Lyxproblemet – stjärnorna saknas
Kanada kommer till Junior-VM med en minst sagt stark trupp som gör att man kliver in i turneringen som en av de stora favoriterna – men man hade kunnat göra det med ett ännu starkare lag. Lyxproblemet för Kanada är att det verkligen kryllar av lovande spelare och en hel del av dem är helt enkelt för bra för att vara med i ett JVM. Under hösten har ett flertal tonåringar etablerat sig i NHL vilket gjort att klubbarna inte släpper dem till turneringen, däribland spelare som Matthew Schaefer och Macklin Celebrini som levererat så pass bra resultat att man istället kan få chansen att vara med i OS.
Kanada hade hoppats få med Berkly Catton, till vardags i Seattle, till JVM men den lovande forwarden som spelat drygt tjugo matcher i NHL under hösten har dragit på sig en skada som gör att han inte kan vara med i turneringen. Man drömmer fortfarande om att kunna få in backen Sam Dickinson (San Jose) men just nu ser det inte ut som att 19-åringen kommer vara med i JVM.
HÄR ÄR KANADAS BRUTTOTRUPP TILL JVM
Målvakter
1- Jack Ivanovic (University of Michigan)
30- Carter George (Owen Sound, OHL)
31- Joshua Ravensbergen (Prince George, WHL)
Backar
2- Kashawn Aitcheson (Barrie Colt, OHL)
3- Jackson Smith (Penn State University)
4- Harrison Brunicke (Pittsburgh Penguins)
5- Carson Carels (Prince George, WHL)
10- Cameron Reid (Kitchener Rangers, OHL)
13- Ethan Mackenzie (Edmonton Oil Kings, WHL)
14- Ben Danford (Brantford, OHL)
19- Zayne Parekh (Calgary Flames)
Forwards
7- Michael Misa (San Jose Sharks)
8- Braeden Cootes (Seattle Thunderbirds, WHL)
9- Gavin McKenna (Penn State University)
11- Tij Iginla (Kelowna Rockets, WHL)
12- Carter Bear (Everett Silvertips, WHL)
16- Jake O’Brien (Brantford, OHL)
17- Jett Luchanko (Brantford, OHL)
21- Cole Reschny (University of North Dakota)
22- Porter Martone (Michigan State University)
23 – Sam O’Reilly (London Knights, OHL)
24- Liam Greentree (Windsor Spitfires, OHL)
25- Caleb Desnoyers (Moncton Wildcats, QMJHL)
26- Cole Beaudoin (Barrie Colt, OHL)
28- Brady Martin (Soo Greyhounds, OHL)
29- Michael Hage (University of Michigan)
Kanadas spelschema i Junior-VM
27:e december
Kanada – Tjeckien (02:30)
Lettland – Kanada (22:30)
30:e december
Kanada – Danmark (02:30)
1:e januari
Kanada – Finland (02:30)
Inför Junior-VM spelar Kanada även tre stycken träningslandskamper, två mot Sverige och en mot Danmark. Matcherna mot Sverige spelas 17:e och 20:e december och sedan väntar ett genrep mot Danmark den 23:e.























