Juniorkronorna tog en fin skalp i gruppfinalen mot USA. 

Efter tre raka segrar klev Juniorkronorna in i mötet med USA med siktet inställt på att försöka förlänga sin segersvit och samtidigt säkra en gruppseger, men man visste att det skulle bli turneringens hittills svåraste match. Förutom att vara en riktigt värdemätare blev det även en hockeyfest där det bjöds på många fina mål och där Juniorkronorna gav ett fint formbesked.

Halvvägs in i första perioden tog man ledningen men det var i andra akten som det verkligen hettade till, då stod Juniorkronorna för hela fyra mål och det grundlade segern som tillslut blev så pass stor som 6-3. Stora anledningar till det var Eddie Genborg och Lucas Pettersson som noterades för två mål vardera samtidigt som Love Härenstam stod för flertalet fina räddningar och i defensiven klev många av lagets backar fram på ett övertygande sätt.

– Det är en bra hockeymatch, jag tycker vi dämpar deras chanser ganska bra och håller dem till ganska lite, därför vinner vi idag. Det är roligt att spela hockey idag, det är de här matcherna man vill spela som hockeyspelare, sa Lucas Pettersson till SVT efter slutsignalen.

Höjdpunkter, USA – Sverige

MATCHFAKTA
USA – Sverige: 3-6 (0-1,2-4,1-1)
0-1 Casper Juustovaara Karlsson (Freij, Nilson)
0-2 Eddie Genborg (Danielsson, V.Björck)
0-3 Lucas Pettersson (Berglund, Håkansson)
1-3 Chase Reid (Eiserman, Ziemer)
1-4 Lucas Pettersson (Berglund)
1-5 Eddie Genborg (V.Björck, Danielsson)
2-5 Will Zellers (Ziemer, Hagens)
3-5 Teddy Stiga (Mooney, Lee)
3-6 Ivar Stenberg (Berglund, Eklund)
Skott: 31-43 (10-10,15-18,6-15)
Utvisningsminuter: 8-12
Publik: 18618 (Grand Casino Arena, Saint Paul)

MER OM MATCHEN 

Annons | 18+ | R&V gäller | Spela ansvarsfullt - www.stödlinjen.se
Sportskribent Benjamin är en 30 år gammal hockeyälskare med extra inriktning inom svensk klubb och landslagshockey. Han har tidigare jobbat för en klubb i Hockeyallsvenskan och skapat hockeysändningar i allt från Hockeyallsvenskan till Hockeytrean. På fritiden så driver han en egen hemsida med fokus på Hockeyettan.