Tre Kronor får en drömförstärkning lagom till kvartsfinalen i VM.
Gårdagens förlust mot Kanada var en tung smäll för Tre Kronor som gick miste om gruppseger och på pappret lättare motstånd i morgondagens kvartsfinal, men nu får man lite goda nyheter – William Nylander kommer till VM.
– William ansluter till laget under dagen och är spelklar till kvartsfinalen mot Tjeckien, meddelar Tre Kronor via sina sociala medier.
NHL:s bästa svensk
Nylander kommer till Tre Kronor bara ett par dagar efter att hans Toronto föll i den avgörande slutspelsmatchen mot Florida, men trots den tunga smällen anländer stjärnforwarden förmodligen med ett gott självförtroende. 29-åringen har gjort en av sina bästa säsonger hittills i karriären och stod bland annat för hela 45 mål i grundserien vilket var överlägset flest bland de svenska spelarna, och näst bäst i hela NHL.
Forwarden följde sedan upp det med att vara en av Torontos ledande spelare under slutspelet där han stod för 15 poäng på tretton spelade matcher – även i den statistiken är han främste blågula spelare. VM blir Nylanders fjärde i ordningen och första sedan 2022, då han stod för fem poäng på tre matcher. Tidigare under säsongen var stjärnforwarden med i 4 Nations där han noterades för två poäng på tre matcher.
Kvartsfinalen mot Tjeckien spelas på torsdag klockan 20:20 och TV6 samt Viaplay sänder matchen.






















