Om bara ett par dagar inleds jakten på guld i Junior-VM.
OS är den stora höjdpunkten den här säsongen och den turneringen ser ut att bli en stjärnspäckad hockeyfest där Tre Kronor är ett av landslagen som ställt in siktet på guld, men redan i mellandagarna är det dags för en annan smällkaramell – JVM. Den här gången står delstaten Minnesota värd för mästerskapet och USA hoppas kunna ta sitt tredje raka guld, men utmanarna är många – inte minst Juniorkronorna.
För ett par dagar sedan tog vi en närmare titt på den gruppen som Sverige är med i och idag har turen kommit till Grupp B, där det finns en tydlig förhandsfavorit.
Inför JVM 2026 – Grupp B
Lagen i Grupp B
Danmark
Danskarna kommer till JVM utan några som helst förväntningar på sig och det är inte många som tror att laget ska ha något med medaljerna att göra. Förra säsongen gjorde Danmark succé i B-divisionen vilket gör att man nu är tillbaka i A-VM för första gången sedan 2019. I årets trupp finns sju spelare som håller till i Sverige men även fyra som till vardags spelar i Nordamerika, däribland Anton Linde som spelade tretton matcher i SHL förra säsongen.
Lettland
2023 stod Lettland för en stor skräll genom att ta VM-brons men det var på seniornivå, när det kommer till juniorlandslaget har man haft betydligt svårare att hävda sig. De två senaste åren har man visserligen tagit sig vidare till kvartsfinal men sedan har det roliga tagit slut och enligt förhandstipsen kan det bli något liknande även den här gången. Nuförtiden håller de flesta av spelarna till i Nordamerika men det finns även ett par svenska inslag, bland annat i form av Bruno Osmanis som gjort nio poäng på nitton matcher i HockeyAllsvenskan med Björklöven under inledningen av säsongen.
Finland
Det finns en tydlig förhandsfavorit i den här gruppen men Finland får räknas som en riktig outsider. För ett år sedan lyckades man överraska många genom att ta sig hela vägen till final och väl där stod man upp på ett imponerande sätt mot USA. Det gör att man flyger västerut med en hel del förväntningar på sig och på pappret har Finland ett lag som borde kunna vara med och spela om medaljerna även den här gången. Förlitar sig mycket på spelare som Emil Hemming och målvakten Petteri Rimpinen, som blev utsedd till turneringens främsta förra säsongen.
Kanada
Finland i all ära men de flesta ser Kanada som den stora förhandsfavoriten i Grupp B. Detta trots det faktum att man faktiskt åkte ut redan i kvartsfinal för ett år sedan, men nu är siktet inställt på revansch och truppen är minst sagt stark. Mycket kretsar kring supertalangen Gavin McKenna som kommer ha alla NHL-scouter i hasorna under turneringen, men det kryllar av talang på samtliga positioner och lönnlöven kommer bli att räkna med.
Tjeckien
I sina bästa stunder har Tjeckien varit ett av världens bästa lag på juniorsidan och för ett år sedan spelade man stundtals väldigt bra, inte minst i kvartsfinalen där man lyckades besegra Kanada med 4-3. Den gången blev det tillslut brons och man har ett bra lag även den här gången, även om de drabbats av en del tunga avbräck inför turneringen. Bland dessa hittar vi Adam Jecho som var med i truppen som en tilltänkt nyckelspelare men som missar turneringen på grund av en handskada.
Fem spelare att hålla koll på i Grupp B
- Gavin McKenna (forward)
Det går inte att sätta någon annan spelare som nummer ett, för McKenna ÄR turneringens mest hypade talang. 18-åringen har gjort stor succé i U18-VM tidigare och under hösten har han även imponerat i collegeligan, men det fanns mer att önska av hans insats i JVM senast. - Petteri Rimpinen (målvakt)
En väldigt lovande spelare som förmodligen blir Finlands viktigaste spelare i JVM. Var stundtals enastående för ett år sedan och hade stor del i att man tog sig hela vägen till final. Kommer dock till turneringen i lite sämre form än förra gången. - Porter Martone (forward)
Ytterligare en supertalang som blev vald som sexa vid sommarens NHL-draft. Forwarden är en vass målskytt som gjort elva mål på sexton matcher i collegeligan under hösten och förra säsongen blev det 41 fullträffar i OHL. Fick chansen att göra VM-debut redan i våras, så det här är en spelare som Kanada hoppas mycket på. - Michael Misa (forward)
En av flera kanadensare som redan hunnit debutera i NHL, då det blivit sju matcher i San Jose under hösten. 18-åringen stod för hela 137 poäng i OHL förra säsongen och nu ska han äntligen få chansen att spela sitt första riktiga mästerskap med landslaget, eftersom han överraskande fick nobben för ett år sedan. - Adam Jiricek (back)
Jiricek är det närmaste Tjeckien har en supertalang i årets trupp och ska man nå långt gäller det att den lovande backen levererar. 19-åringen från Plzen ska göra sitt tredje JVM och nu ska han visa varför St Louis valde honom som nummer sexton 2024.
Spelschemat i Grupp B
26:e december
Danmark – Finland (21:30)
27:e december
Tjeckien – Kanada (02:30)
Lettland – Kanada (22:30)
28:e december
Danmark – Tjeckien (02:30)
Finland – Lettland (22:30)
29:e december
Finland – Tjeckien (21:30)
30:e december
Kanada – Danmark (02:30)
Lettland – Danmark (22:30)
31:e december
Tjeckien – Lettland (21:30)
1:e januari
Kanada – Finland (02:30)























