En guldmedalj och mycket prestige står på spel när damernas ishockeyturnering i OS ska avgöras.
Efter en minst sagt spännande bronsmatch mellan Sverige och Schweiz återstår det bara en match i damernas ishockeyturnering under de olympiska spelen i Milano men det är inte vilken match som helst. Det är nu kampen om OS-guldet ska gå in i ett avgörande skede och det blir precis som väntat ett tungviktsmöte mellan Kanada och USA.
Kanada kommer till laget med en form som stundtals varit väldigt bra men man har samtidigt haft en del utmaningar. I gruppspelet föll man tungt mot just kvällens motståndare och som om det inte vore nog har man även fått klara sig utan fixstjärnan Marie-Philip Poulin som missat flera matcher. I semifinalen mot Schweiz var dock legendaren tillbaka på isen och hon klev fram på bästa vis genom att göra två mål och på så vis säkra en finalplats.
– Jag tror att varje utmärkelse hon har uppnått, varje mål hon har gjort, inte bara beror på hur skicklig hon är, utan på hennes envishet, hennes beslutsamhet och hur hårt hon kämpar i varje byte. Vi har oerhört tur att hon är med i vårt lag och att hon får leda oss, säger Blayre Turnbull till IIHF.com
Kanadas väg till finalen
Schweiz – Kanada: 0-4
Kanada – Tjeckien: 5-1
Kanada – USA: 0-5
Finland – Kanada: 0-5
Kanada – Tyskland: 5-1
Kanada – Schweiz: 2-1
Fortsätter USA:s succé?
Det är visserligen Kanada som är regerande olympiska mästare men trots det får USA ses som knapp favorit inför finalen. Detta eftersom man imponerat stort under hela turneringen – inte minst i gruppspelet där man besegrade Kanada med hela 5-0. Även i semifinalen mot Sverige vann man med samma siffror och inför finalen har USA den imponerande målskillnaden 31-1. Laget har inte släppt in något mål sedan premiären mot Tjeckien och det lär därför krävas något alldeles extra för att Kanada ska kunna överlista Aerin Frankel som stått i fyra av USA:s matcher.
USA:s väg till finalen
USA – Tjeckien: 5-1
USA – Finland: 5-0
Schweiz – USA: 0-5
Kanada – USA: 0-5
USA – Italien: 6-0
USA – Sverige: 5-0
Matchen i matchen
Målvaktskampen
Ann-Reneé Desbiens (Kanada) – Aerin Frankel (USA)
Båda lagen har starka målvakter och Desbiens är utan tvekan en av världens främsta när allt stämmer, men ser man till hur turneringen varit får Frankel ses som den starkare utan dem. 26-åringen har imponerat stort och kliver in i finalen med en räddningsprocent på hela 98.5.
Backstjärnorna
Renata Fast (Kanada) – Caroline Harvey (USA)
I vanliga fall är det här två av världens bästa backar men hittills under turneringen har Harvey varit den klart bästa utav dem. Fast är i grunden en exceptionell spelare som håller hög klass men hon har inte riktigt klivit fram som förväntat, samtidigt som Harvey imponerat stort och hon toppar faktiskt den interna poängligan inför kvällens match.
Legendarernas batalj
Marie-Philip Poulin (Kanada) – Hilary Knight (USA)
Åren går men den här duon består. Här har vi två riktiga legendarer som hållit världsklass i många år och som fortfarande håller en väldigt hög nivå. Poulin är en av de största profilerna och när hon blev skadad blev det smärtsamt tydligt hur viktig hon faktiskt fortfarande är för Kanada. Knight har varit bra hittills i turneringen och den här interna matchen i matchen kan bli väldigt intressant att följa.
Matchen börjar 19:10 och sänds på SVT, SVT Play samt HBO Max.























