Det är hög tid att göra bokslut för den första halvan av Junior-VM. 

Ett år är över och ett nytt har börjat, men Junior-VM i Minnesota är fortfarande igång och efter nattens matcher är det hög tid att summera hur det har gått i gruppspelet. Många av matcherna som spelats de senaste dagarna har varit både underhållande och spännande vilket gjorde att det fanns något att spela om även i den sista matchen, där Kanada vann mot Finland och därmed säkrade förstaplatsen i Grupp B.

Så gick det i gruppspelet

Grupp A 

  1. Sverige – 12 poäng (+13)
  2. USA – 9 poäng (+2)
  3. Schweiz – 6 poäng (+2)
  4. Slovakien – 3 poäng (0)
  5. Tyskland – 0 poäng (-17)

Kommentar: Det bjöds inte på några större överraskningar i Grupp A, där det tillslut blev Sverige som tog hem förstaplatsen. USA bjöd dock på bra motstånd och även om den regerande mästaren “bara” blev tvåa så kommer de säkerligen bli att räkna med när slutspelet drar igång. Det enda som kan liknas vid en skräll är att Schweiz slutar trea och det gör man tack vare gårdagens seger mot Slovakien. Tyskland hade däremot ett tungt gruppspel och får sikta in sig på ett ödesmättat kval mot Danmark.

Grupp B

  1. Kanada – 11 poäng (+14)
  2. Tjeckien – 8 poäng (+6)
  3. Finland – 7 poäng (+8)
  4. Lettland – 4 poäng (-8)
  5. Danmark – 0 poäng (-20)

Kommentar: Precis som i Grupp A gick det mesta som förväntat i den här gruppen, men den var ändå spännande hela vägen till slutsignalen i den sista matchen. Finland tog sig visserligen vidare till kvartsfinal men man får ändå ses som den stora förloraren, då man föll mot Kanada i sista matchen samtidigt som Tjeckien vann. Det gjorde att en potentiell gruppseger förvandlades till en tredjeplats och nu väntar tufft motstånd i form av USA. I övrigt kan vi konstatera att nykomlingen Danmark fick det precis så tufft som förväntat och nu krävs det seger mot Tyskland för att hålla sig kvar i den högsta divisionen.

 

POÄNGLIGAN I GRUPPSPELET

  1. Zayne Parekh (Kanada) – 8 poäng
    Gavin McKenna (Kanada) – 8 poäng
    Michael Hage (Kanada) – 8 poäng
  2. Will Zellers (USA) – 7 poäng
    Brady Martin (Kanada) – 7 poäng
    Tomas Galvas (Tjeckien) – 7 poäng
    Vojtech Cihar (Tjeckien) – 7 poäng
  3. Tomas Chrenko (Slovakien) – 6 poäng
    Jack Berglund (Sverige) – 6 poäng
    Vaclav Nestrasil (Tjeckien) – 6 poäng
    Jasper Kuhta (Finland) – 6 poäng
    Brodie Ziemer (USA) – 6 poäng

SKYTTELIGAN

  1. Will Zellers (USA) – 5 mål
    Tomas Chrenko (Slovakien) – 5 mål
  2. Zayne Parekh (Kanada) – 4 mål
    Roope Vesterinen (Finland) – 4 mål
    Lucas Pettersson (Sverige) – 4 mål
  3. Gavin Mckenna (Kanada) – 3 mål
    Viggo Björck (Sverige) – 3 mål
    Brady Martin (Kanada) – 3 mål
    Porter Martone (Kanada) – 3 mål
    Anton Frondell (Sverige) – 3 mål
    Emil Hemming (Finland) – 3 mål
    Adam Jiricek (Tjeckien) – 3 mål
    Tomas Poletin (Tjeckien) – 3 mål

MÅLVAKTSLIGAN (MINST TVÅ SPELADE MATCHER)

  1. Christian Kirch (Schweiz) – 95.0% (2 matcher)
  2. Nicolas Kempf (USA) – 93.8% (2 matcher)
  3. Love Härenstam (Sverige) – 92.0% (3 matcher)
  4. Michal Pradel (Slovakien) – 90.8% (2 matcher)
  5. Nils Roberts Maurins (Lettland) – 89.7% (3 matcher)

 

Så spelas kvartsfinalerna i JVM 2026

2 januari
Sverige – Lettland (20:00)
Tjeckien – Schweiz (22:30)
3:e januari
USA – Finland (00:00)
Kanada – Slovakien (02:30)

 

MER OM JVM: Juniorkronorna vann gruppfinalen mot USA

 

Annons | 18+ | R&V gäller | Spela ansvarsfullt - www.stödlinjen.se
Sportskribent Benjamin är en 30 år gammal hockeyälskare med extra inriktning inom svensk klubb och landslagshockey. Han har tidigare jobbat för en klubb i Hockeyallsvenskan och skapat hockeysändningar i allt från Hockeyallsvenskan till Hockeytrean. På fritiden så driver han en egen hemsida med fokus på Hockeyettan.