Små marginaler fällde avgörandet när Kanada skrev historia. 

Efter en minst sagt intensiv vecka fylld med intressanta matcher återstod bara USA och Kanada i jakten på att vinna den första upplagan av 4 Nations Face-Off och det blev en minst sagt spännande final i TD Garden, Boston.

Stjärnan öppnade målskyttet

I början av matchen var det ett ställningskrig mellan två lag som stundtals såg lite nervösa ut, där USA försökte få till ett fysiskt spel för att på så vis sätta sig i respekt och samtidigt få ett litet mentals övertag. Sakta men säkert började Kanada få mer tid med pucken och knappt fem minuter in i perioden kunde Nathan MacKinnon sätta ledningspucken efter att ha fått hjälp med bra täckning framför det amerikanska målet.

Forwardsstjärnans mål var hans fjärde i turneringen och satte Kanada i förarsätet men USA avslutade perioden på ett bra sätt och med några minuter kvar att spela skulle man lyckas få in en kvittering genom Brady Tkachuk som fortsatte att visa vägen med sin vilja och fysik.

Kanada mästare – McDavid matchhjälte

Precis som i första perioden skulle finalens andra akt präglas av ett väldigt jämnt spel mellan två lag som stundtals tog det lite försiktigt eftersom de visste vad ett insläppt mål skulle kunna innebära. Knappt halvvägs in i perioden öppnade det dock upp sig en aning när USA tog ledningen genom Jake Sanderson som snappade upp en retur och kunde sätta sitt första mål i turneringen.

Kanada visade prov på fin moral genom att fortsätta kämpa och med sex minuter kvar av perioden fick man in kvitteringspucken då Mitch Marner levererade en fin passning till Sam Bennett som lyckades hitta en lucka ovanför Connor Hellebuycks ena axel. Målet innebar att det fortfarande var helt öppet inför den tredje perioden i ett stundtals kokande TD Garden i Boston.

I den tredje perioden hade båda lagen flera heta lägen att avgöra men eftersom matchen var väldigt jämn luktade det förlängning lång väg och precis så blev det. Efter en välbehövlig paus där lagen kunde fylla på med energi hade USA ett par riktigt bra chanser att få in en segerpuck men Kanadas målvakt Jordan Binnington stod för ett flertal kvalificerade räddningar och istället blev det Connor McDavid som kunde kliva fram och säkra titeln till Kanada.

Med sitt tredje mål i turneringen säkrade McDavid en ny titel till sitt Kanada och man förlänger därmed även sin svit att vinna titlar där stjärnorna från NHL kan vara med, senast något annat lag lyckades med bedriften var 2006 då Tre Kronor vann OS-guld i Turin.

MATCHFAKTA
USA – Kanada: 2-3 (1-1,1-1,0-0,0-1)
0-1 Nathan MacKinnon (Harley, Reinhart)
1-1 Brady Tkachuk (Matthews)
2-1 Jake Sanderson (Matthews, Werenski)
2-2 Sam Bennett (Marner)
2-3 Connor McDavid (Marner, Makar)
Skott: 33-27 (10-9,9-8,8-4,6-4)
Utvisningsminuter: 2-0
Publik: 17850 (TD Garden, Boston)

Annons | 18+ | R&V gäller | Spela ansvarsfullt - www.stödlinjen.se
Sportskribent Benjamin är en 30 år gammal hockeyälskare med extra inriktning inom svensk klubb och landslagshockey. Han har tidigare jobbat för en klubb i Hockeyallsvenskan och skapat hockeysändningar i allt från Hockeyallsvenskan till Hockeytrean. På fritiden så driver han en egen hemsida med fokus på Hockeyettan.