Tre Kronor ser ut att få fin förstärkning till VM. 

I veckan spelas Beijer Hockey Games i Ängelholm där Tre Kronor ska slipa på formen inför VM men man jobbar även hårt på att få till fler förstärkningar till mästerskapet. Redan nu finns flera NHL-spelare på plats i laget men truppen spås förstärkas ytterligare innan man reser till Schweiz och nu verkar ett riktigt drömnamn ha tackat ja till spel i VM.

Stjärnan klar för VM

Det är Sportbladet som rapporterar att Tre Kronor ska ha fått ett positivt besked från Lucas Raymond som därmed ser ut att vara redo för spel i sitt fjärde VM på lika många år. 24-åringen kommer från en bra säsong där han stod för 76 poäng på 80 grundseriematcher vilket gjorde honom till den tredje främsta svensken. Raymond var även en ledande spelare under OS där han noterades för nio poäng vilket räckte till en tredjeplats i poängligan.

Trots att spelare som Raymond levererade lyckades inte Detroit ta sig vidare till slutspelet och det gör att ett flertal spelare istället kommer avsluta säsongen med VM, däribland backen Albert Johansson och Tyskland ser ut att få en fin förstärkning i form av stjärnan Moritz Seider.

Kanadensiska stjärnan till VM

Med Raymond i laget stärks de svenska chanserna men konkurrensen kommer vara hård för det finns andra landslag som också spänner musklerna inför VM. Inte minst Kanada som redan presenterat ett flertal stjärnor och nu står det klart att man även får förstärkning i form av Evan Bouchard som därmed ser ut att få göra sin debut i landslaget. 26-åringen har varit en av NHL:s främsta backar de senaste åren och kommer till VM med en bra säsong i ryggen där han stod för hela 102 poäng, varav 95 i grundserien. Statistik som gjorde honom till grundseriens poängkung bland backarna och det stärker även hans aktier att bli vald till ligans främsta på positionen.

 

MER INFÖR VM: Finlands VM-trupp tar form 

 

Annons | 18+ | R&V gäller | Spela ansvarsfullt - www.stödlinjen.se
Sportskribent Benjamin är en 34 år gammal hockeyälskare med extra inriktning inom svensk klubb och landslagshockey. Han har tidigare jobbat för en klubb i Hockeyallsvenskan och skapat hockeysändningar i allt från Hockeyallsvenskan till Hockeytrean. På fritiden så driver han en egen hemsida med fokus på Hockeyettan.