Det blev ett tungt avslut på rivalmötet mot Finland. 

När Erik Karlsson satte 3-2 halvvägs in i matchen mot Finland kändes det som att Tre Kronor var på väg mot sin första seger i turneringen men sedan lyckades lejonen ordna en kvittering vilket tvingade fram en förlängning. Precis som i premiären mot Kanada fick Sverige med sin poäng från matchen, men precis som den gången fick man nöja sig med en pinne efter att Mikael Granlund avgjort matchen.

Därmed har Tre Kronor samlat ihop två poäng på de två inledande omgångarna vilket gör att pressen ökar och vägen till en final blir allt mer besvärlig.

– Instinktivt känns det kört. Det var min första känsla efter matchen och det jag sa i omklädningsrummet, men jag är inte matematiker så vet inte vad som händer. Men hur som ska vi spela en jäkligt häftig match i Boston och vi vill vara bättre än i dag, sen om det räcker vet vi inte men det är det vi ska fokusera på nu, sa en uppgiven Sam Hallam till Expressen efter matchen.

Höjdpunkter, Sverige – Finland

MATCHFAKTA
Sverige – Finland: 3-4 (1-2,2-1,0-0,0-1)
1-0 Mika Zibanejad
1-1 Anton Lundell (Luostarinen, Laine)
1-2 Mikko Rantanen (Laine, Aho)
2-2 Rasmus Dahlin (Eriksson Ek, Raymond)
3-2 Erik Karlsson (Nylander)
3-3 Aleksander Barkov (Kakko, Määttä)
3-4 Mikael Granlund (Mikkola)
Skott: 24-21 (8-4,7-10,7-6,2-1)
Utvisningsminuter: 4-4

 

MER OM 4 NATIONS: Inför Kanada – USA 

Annons | 18+ | R&V gäller | Spela ansvarsfullt - www.stödlinjen.se
Sportskribent Benjamin är en 30 år gammal hockeyälskare med extra inriktning inom svensk klubb och landslagshockey. Han har tidigare jobbat för en klubb i Hockeyallsvenskan och skapat hockeysändningar i allt från Hockeyallsvenskan till Hockeytrean. På fritiden så driver han en egen hemsida med fokus på Hockeyettan.