VM-finalen bjöd på spänning utöver det vanliga.
Efter bronsmatchen mellan Sverige och Danmark återstår det bara en match i årets upplaga av Ishockey-VM och finalen mellan USA och Schweiz skulle visa sig bli en av turneringens riktiga höjdare.
USA världsmästare efter en dramatisk final
Det var upplagt för att finalen mellan USA och Schweiz skulle kunna bli en jämn match mellan två väldigt bra lag och precis så blev det. I första perioden hade båda lagen några lägen att ta ledningen men två bra målvakter gjorde att ställningen var mållös, och Jeremy Swayman och Leonardo Genoni skulle visa sig bli två av matchens huvudpersoner.
Även i andra perioden följdes lagen åt och även om det stundtals var med kamp än skönspel bjöds det på en del fina aktioner, dock utan att lyckas fullt ut. USA fick ett gyllene läge att ta ledningen när Connor Garland fick läge en straff men det gick inte att överlista Genoni som stod för en mycket bra insats i den schweiziska kassen. Ju längre matchen gick började USA koppla ett spelmässigt grepp men Schweizarna försvarade sig på ett imponerande sätt vilket gjorde att publiken i Avicii arena fick fortsätta vänta på ett mål.
Med ungefär sex minuter kvar av den tredje perioden fick USA chansen att spela powerplay men Schweiz fortsatte att försvara sig bra och när slutsignalen ljöd stod det fortfarande 0-0 på resultattavlan. Finalen fick därför avgöras i förlängningen där det var spel tre mot tre och väl där klev Tage Thompson fram som stor matchvinnare för USA som därmed vinner ett efterlängtat VM-guld.
MATCHFAKTA
Schweiz – USA: 0-1 (0-0,0-0,0-0,0-1)
0-1 Tage Thompson (Cooley, Skjei)
Skott: 25-40 (11-11,9-17,4-11,1-1)
Utvisningsminuter: 4-4
Publik: 12530 (Avicii arena, Stockholm)























