Norge har fått en bra start på Hockey-VM.
Samtidigt som Tre Kronor har stött på en del problem under sin inledning av årets Ishockey-VM i Schweiz finns det andra som kan vara mer nöjda med hur gruppspelet startat. Inte minst grannen Norge som på förhand hoppades undvika botten – men plötsligt har något annat i sikte. I helgen besegrades Slovenien med 4-0 och i eftermiddagens möte med Italien blev det ett nytt fint formbesked.
Halvvägs in i första perioden tog man ledningen genom Eskild Bakke Olsen och med målet kopplade man ett grepp som skulle visa sig bli avgörande. Italien hade nämligen ingen vidare skärpa i sina avslut och när man väl fick chansen stod Henrik Haukeland pall för pressen. Med sin andra raka nolla kunde den rutinerade målvakten konstatera att Norge tagit en ny seger och precis som mot Slovenien slutade matchen 4-0, efter att Tinus Koblar gjort det sista målet med ungefär fyra minuter kvar att spela.
Norge har därmed fått en bra start på turneringen och segern gör att man ligger fyra i en haltande tabell, bara en poäng efter tvåan Tjeckien. För Italiens del ser det tyngre ut och förlusten gör att man fortsatt står på noll inspelade poäng.
Höjdpunkter, Italien – Norge
MATCHFAKTA
Italien – Norge: 0-4 (0-1,0-2,0-1)
0-1 Eskild Bakke Olsen (Krogdahl, Öby-Olsen)
0-2 Noah Steen (Salsten)
0-3 Christian Kåsastul (Öby-Olsen, Krogdahl)
0-4 Tinus Koblar (Martinsen, Pettersen)
Skott: 30-35 (7-18,13-9,10-8)
Utvisningsminuter: 6-10
Publik: 4989 (BCF-Arena, Fribourg)
DAGENS MATCHER I VM
Italien – Norge: 0-4
Lettland – Österrike: 1-3
Slovenien – Slovakien: Matchstart 20:20
Ungern – Storbritannien: Matchstart 20:20























