Ikväll står prestige och viktiga poäng på spel när två rivaler möter varandra. 

4 Nations är visserligen en väldigt kort turnering men den är ändå fylld med intressanta matcher och under kvällen och natten bjuds det på två riktiga höjdare. I natt ska rivalerna USA och Kanada möta varandra men redan under kvällen blir det ett minst lika hett möte då Tre Kronor tar sig an Finland i en match där mer än bara poäng står på spel.

– Det är en enormt viktig match. i ser verkligen fram emot att möta dem imorgon. Sverige-Finland är alltid ett klassiskt möte, det finns mycket historia där. Vi är taggade. Det gäller för oss att inleda den här matchen på samma nivå som vi höll i slutet av matchen mot Kanada, säger Victor Hedman till NHL.com/sv

Inför Tre Kronor – Finland

Eftersom turneringen är kort är varje poäng viktig och det gör att både Finland och Sverige har en del press på sig inför kvällens möte. För att fortfarande ha chansen att ta sig vidare till final är det bara vinst som gäller men rent tabellmässigt har Tre Kronor en liten fördel eftersom man fick med sig en poäng från premiären mot Kanada.

Inför kvällens match talar det mesta för att Tre Kronor ställer upp på samma sätt som i premiären, vilket skulle innebära att Filip Gustavsson får förnyat förtroende i målet. Den ändringen som känns närmast är att backen Rasmus Andersson kan kliva in i laguppställningen, premiären fick spenderas på läktaren men kan mycket väl få chansen att göra sin landslagsdebut mot Finland, i en match där hans fysik kan stärka lagets chanser.

Många av spelarna i Tre Kronor har mött Finland i många år, först som juniorer och sedan i betydligt större sammanhang. Bland dessa finns backen Jonas Brodin som stod för ett mål i premiären mot Kanada och som nu gläds åt att den här matchen spelas tidigare vilket kan ge fler svenska chansen att följa den på hemmaplan.

– Jag älskar tidiga matcher, faktiskt. Det är mina favoritmatcher. Och speciellt den här matchen som alla där hemma i Sverige och även fansen i Finland kan se. Jag hoppas att så många svenskar som möjligt kommer att kolla. Vi kommer i alla fall göra vårt allra bästa för att försöka vinna för dem, skriver backen på sin blogg på NHL.com/sv

Så ställde Tre Kronor upp i premiären

Målvakt
Filip Gustavsson

Förstafemman
Jonas Brodin – Victor Hedman
Adrian Kempe – Elias Pettersson – Filip Forsberg

Andrafemman
Erik Karlsson – Mattias Ekholm
William Nylander – Mika Zibanejad – Rickard Rakell

Tredjefemman
Rasmus Dahlin – Gustav Forsling
Lucas Raymond – Joel Eriksson Ek – Jesper Bratt

Fjärdekedjan
Gustav Nyquist – Elias Lindholm – Viktor Arvidsson

 

Tre kronor kommer till matchen i behov av poäng och det gör verkligen även Finland, som hade en på många sätt tung premiär. Det såg stundtals bra ut och rent spelmässigt höll lejonen jämna steg med USA i mer än halva matchen, men i den avslutande perioden flög USA vidare medan Finland föll ihop som ett korthus och det blev tillslut förlust med hela 1-6. Resultatet gör att allt annat än seger skulle innebära att finalplatsen är förlorad för ett Finland som gick in i turneringen utan några större förväntningar på sig.

Det som ändå såg positivt ut i premiären var kedjan med Artturi Lehkonen, Aleksander Barkov och Mikko Rantanen som stundtals skapade ordentlig press mot det amerikanska målet och den trion kan mycket väl göra något liknande även i kvällens match. Det fanns även en del situationer där Patrik Laine visade upp sitt vassa skott och får Finland chansen i powerplay lär forwarden få en nyckelroll. Noterbart är att Finland kommer att göra en tydlig ändring i sin laguppställning då Kevin Lankinen, till vardags i Vancouver, kliver in i målet då Juuso Saros fick en tung premiär med sex insläppta mål.

Matchen startar 19:00 och sänds på TV6 och Viaplay. 

Annons | 18+ | R&V gäller | Spela ansvarsfullt - www.stödlinjen.se
Sportskribent Benjamin är en 30 år gammal hockeyälskare med extra inriktning inom svensk klubb och landslagshockey. Han har tidigare jobbat för en klubb i Hockeyallsvenskan och skapat hockeysändningar i allt från Hockeyallsvenskan till Hockeytrean. På fritiden så driver han en egen hemsida med fokus på Hockeyettan.