Kanada går in i säsongen med höga förväntningar på sig.
Under gårdagen presenterade Tre Kronor Dam sin trupp till säsongens första turnering och samtidigt som man deltar i Women’s Euro Hockey Tour slipar ett av världens bästa landslag på formen. Trots att VM spelas som vanligt är de flesta överens om att säsongens stora höjdpunkt sker i februari då OS i Italien äger rum, och för Kanada är siktet inställt på att försvara guldet från 2022.
I nästa vecka samlas man för att, precis som på herrsidan, ha en förberedande camp där många av de OS-aktuella spelarna får chansen att visa upp sig för landslagsledningen och nyligen gick man ut med hur den minst sagt stjärnspäckade truppen ser ut.
Tre intressanta spelare på campen
- Sarah Nurse (forward)
Kommer kanske inte från en av sina bästa säsonger men rankas väldigt högt och kommer vara en av Kanadas nyckelspelare i OS. Senast det begav sig var Nurse (bilden) fullständigt briljant då hon stod för hela 17 poäng när guldet bärgades. - Marie-Philip Poulin (forward)
Åren går men Poulin fortsätter att vara en världsspelare och nu talar det mesta för att 34-åringen ska vara med i sitt femte olympiska spel, vilket skulle ge henne möjligheten att vinna ett fjärde guld. Har varit lagkapten i landslaget de senaste tio åren och stod för tolv poäng när det blev silver i VM senast. - Caitlin Kraemer (forward)
Här har vi en högintressant spelare som mycket väl kan bli en riktig joker inför OS. Kraemer är en av världens främsta talanger och har tidigare imponerat på juniornivå, inte minst i U18-VM där hon gjort hela 20 mål på elva matcher. Stod för en övertygande första säsong i collegeligan och trots konkurrensen ska vi inte räkna bort 19-åringen inför OS.
Rutin och talang
Kanada är en riktig stormakt inom hockeyn, inte minst på damsidan, och det märks i truppen som samlas i Calgary om några dagar. Där kryllar det av stjärnor som håller till på den allra högsta nivån och hela 17 av spelarna var med när det blev OS-guld för knappt fyra år sedan. De flesta av spelarna vet även hur det känns att vinna VM-guld, men det finns även utrymme för nästa generation att få vara med på ett hörn.
I truppen finns flertalet stora talanger, bland annat Caitlin Kraemer hittar vi även Chloe Primerano som enligt många är världens mest lovande back. 18-åringen har gjort hela 26 poäng på tolv matcher i U18-VM, två år i rad har hon blivit utsedd till turneringens främsta back och säsongen 23/24 vann hon dessutom poängligan. Förra säsongen fick supertalangen dessutom chansen att göra sitt första VM med A-landslaget och även om vägen till OS är lång så säger det en del att Primerano finns med på campen.
HÄR ÄR KANADAS TRUPP
Målvakter
Emerance Maschmeyer (Vancouver)
Kayle Osbourne (New York)
Ann-Reneé Desbiens (Montréal)
Éve Gascon (University of Minnesota-Duluth)
Backar
Jocelyne Larocque (Ottawa)
Renata Fast (Toronto)
Nicole Gosling (Montréal)
Sophie Jaques (Vancouver)
Chloe Primerano (University of Minnesota)
Ella Shelton (Toronto)
Erin Ambrose (Montréal)
Micah Zandee-Hart (New York)
Claire Thompson (Vancouver)
Kati Tabin (Montréal)
Forwards
Sarah Fillier (New York)
Brianne Jenner (Ottawa)
Marie-Philip Poulin (Montréal)
Caitlin Kraemer (University of Minnesota-Duluth)
Sarah Nurse (Vancouver)
Natalie Spooner (Toronto)
Emily Clark (Ottawa)
Hannah Miller (Vancouver)
Emma Maltais (Toronto)
Julia Gosling (Seattle)
Kristin O’Neill (New York)
Blayre Turnbull (Toronto)
Danielle Serdachny (Seattle)
Jennifer Gardiner (Vancouver)
Daryl Watts (Toronto)
Laura Stacey (Montréal)
Den kanadensiska OS-campen äger rum i Calgary mellan 26-28:e augusti.






















