Silly season har rivstartat inför säsongen 2025/26.
Det hann inte gå många dagar efter att Frölunda säkrat sitt historiska SM-guld på damsidan innan lag inledde sina arbeten inför den kommande säsongen. Bland dessa finns NDHL-laget Rögle som stod för en tung värvning då man presenterade den landslagsmeriterade målvakten Frida Axell som sitt första nyförvärv och nu har vmishockey pratat med 23-åringen.
Nyheten att du skrivit på för Rögle slog ned som en bomb för ett par dagar sedan, kan du berätta lite om vad som fick dig att ta det beslutet?
– Jag kände direkt att detta var en klubb som satsar hårt och vill ta sig till SDHL, och det kände jag skulle vara en rolig resa att vara med på. Jag kände att det är en plats jag kan utvecklas på och ta nästa steg i min utveckling.
“Litar fullt på klubben”
Du har spelat flera säsonger i SDHL som är en av världens bästa ligor, hur tror du det kommer bli att spela i NDHL – som håller lite lägre klass?
– Det gäller fortfarande samma fokus och tävling som vilka andra matcher som helst. Jag tycker det ska bli kul.
Du kommer senast från Luleå som du vunnit tre SM-guld med, hur skulle du sammanfatta din tid i klubben?
– Jag skulle sammanfatta min tid i Luleå som lärorik, spännande och rolig. Jag har haft 4 bra år i Luleå som jag kommer minnas med mycket glädje.
Hur pass bra koll skulle du säga att du har på Rögle som klubb och Ängelholm som stad?
– Jag vet att det är en bra förening med bra förutsättningar för att bli en bra hockeyspelare. Ängelholm som stad är mysig och jag ser framemot att utforska mer.
Tittar man på statistiken kommer du från en av dina bästa säsonger i karriären, hur högt skulle du ranka den själv?
– Det är svårt att ranka sig själv men jag skulle säga att jag stolt över de jag presterat i Luleå och att mitt hårda jobb gett utdelning på något sätt.
Häromdagen presenterades även Ida Press av Rögle, hur mycket vet du om klubbens satsning inför den kommande säsongen?
– Jag litar fullt på att klubben gör allt dom kan för att vi ska kunna ta nästa steg så det är inget jag är orolig eller behöver lägga fokus på.
De senaste åren har klubbar som Frölunda och Färjestad satsat allt mer på damsektionen, vilket burit frukt – hur ser du på Rögled chanser att göra en liknande resa?
– Jag tror starkt att Rögle kan göra en liknande resa.
Flytten till Rögle gör att du får chansen att spela derbyn mot Malmö, hur tror du det kommer bli att få den rivaliteten?
– Det kommer bli kul, derbymatcher är alltid roliga att spela. Det ska bli häftigt att uppleva det.
Trots att du gjort flera fina säsonger har du fått relativt få chanser i Damkronorna, hur ser du på konkurrensen att slå sig in i landslaget?
– Det är tuff konkurrens och man kan inte göra mer än sitt bästa varje match/ träning plus lite till. Det hade varit kul att få chansen.
Även i Luleå har du fått gå en ganska tuff kamp om speltiden eftersom Sara Grahn är en av landets mest meriterade målvakter men känslan är att du kan få en nyckelroll i Rögle, hur känns det att vara en av spelarna som laget byggs runt?
– Jag vill bidra med rutin och ett driv så det känns bra.
Nu väntar som sagt var spel i ett nytt lag och en ny serie, hur ser tiden ut fram till nästa säsong drar igång?
– Mycket med flytten så det är prio ett sen får man ta de utifrån de. Men en bra sommarträning plus lite ledighet så är man redo att dra igång.
FAKTA: Frida Axell
Ålder: 23 år
Moderklubb: Partille HK
Position: målvakt
Statistik den här säsongen: 18 matcher, 94.6% (grundserien), 3 matcher, 85.3% (slutspelet)
Meriter: 3 SM-guld, 2 A-landskamper