Sverige är fortsatt obesegrade i Junior-VM.
Efter två segrar i inledningen av gruppspelet stod Schweiz för motståndet under söndagskvällen och Juniorkronorna gjorde en till stor del väldigt bra insats. Det var inte minst effektiviteten under inledningen av matchen som imponerade, där de svenska spelarna gjorde två mål på sina tre första skott. I andra perioden fortsatte man att göra mål och när Victor Eklund satte 6-1 kändes segern säkrad.
I den avslutande perioden skulle dock Schweiz visa prov på ett vasst spel i powerplay, något som inte fungerat tidigare under turneringen. Inom loppet av ungefär en kvart stod man för hela fyra mål i spelformen, men trots det blev det tillslut svensk seger med 7-5 vilket gör att Juniorkronorna fortsatt är obesegrade.
– Vi tog för många straffar, och de gjorde många mål i powerplay. Vi försökte vara redo från start och ta pucken till mål. Det är lite av en anpassning på den lilla isen jämfört med hemma, men vi måste få ner pucken djupt lite snabbare, sa Zeb Forsfjäll till IIHF.com efter slutsignalen.
Höjdpunkter, Schweiz – Sverige
MATCHFAKTA
Schweiz – Sverige: 5-7 (1-3,0-3,4-1)
0-1 Tom Willander (Sandin-Pellikka)
1-1 Kimo Gruber (Antenen, Bunzli)
1-2 Zeb Forsfjäll (Hedqvist)
1-3 Otto Stenberg (Lindstein, Nilsson)
1-4 David Granberg (Hedqvist, Forsfjäll)
1-5 Tom Willander (Unger Sörum, Edstrom)
1-6 Victor Eklund (Sandin-Pellikka, Willander)
2-6 Kimo Gruber (Muggli, Dorthe)
2-7 Axel Sandin-Pellikka (Eklund, Unger Sörum)
3-7 Leo Braillard (Gruber, Graf)
4-7 Andro Kaderli (Muggli, Gruber)
5-7 Leo Braillard (
Skott: 35-36 (11-5,7-19,17-12)
Utvisningsminuter: 18-18
Publik: 5756 (TD Place Arena, Ottawa)
MER OM JVM: Tredje raka segern för Juniorkronorna