Slovakien ser ut att kunna ställa upp med ett intressant lag i Junior-VM.
Med bara några veckor kvar till JVM i Ottawa börjar allt fler landslag presentera sina trupper till turneringen, vi vet bland annat vilka spelare som ska representera Sverige och nu står det även klart vilka spelare som får chansen att kämpa om en JVM-plats i den slovakiska truppen. Innan turneringen drar igång ska laget ha en camp där 35 spelare deltar – däribland en rutinerad supertalang.
Glädjebeskedet – supertalangen klar för JVM
Efter en hel del spekulationer kunde den tidigare storspelaren Miroslav Satan, numera president för det slovakiska ishockeyförbundet, gå ut med nyheten att man lyckats få loss Dalibor Dvorsky till JVM. Det innebär att 19-åringen får chansen att vara med i sitt fjärde Junior-VM, något som är väldigt ovanligt. Sedan debuten 2021 har den lovande forwarden lämnat HockeyAllsvenskan och AIK för att testa lyckan i SHL med Oskarshamn och en stor del av förra säsongen spenderades i juniorligan OHL där han gjorde succé. Inför hösten tog forwarden klivet till St Louis farmarlag och väl där har Dvorsky imponerat, vilket gjorde att risken var stor att Slovakien inte skulle kunna få loss honom till JVM. Något man nu alltså lyckats med.
Tre andra intressanta spelare i Slovakiens trupp
- Maxim Strbak (back)
En av relativt få slovaker som tagit klivet över till Nordamerika för att spela collegehockey och den här säsongen gör den lovande backen sin andra vinter på Michigan State University. Är precis som Dvorsky en erfaren talang som också gör sitt fjärde JVM och förra säsongen var han en av de ledande spelarna. Kommer förmodligen dra ett tungt lass även den här gången. - Luka Radivojevic (back)
Ytterligare en lovande back med hög potential som bör ha goda chanser att ta sig vidare från campen. Är bara 17 år gammal men har redan gjort fyra säsonger på svensk mark och redan förra vintern fick han göra debut i SHL med Örebro. Lämnade nyligen klubben för spel i USHL där han gjort flera övertygande insatser. Var faktiskt med i JVM redan förra säsongen. Låter namnet bekant beror det förmodligen på att pappa Branko spelade flera säsonger i NHL, och nio mästerskap med Slovakien. - Tomas Pobezal (forward)
Är inget känt namn i Sverige men hemma i Slovakien hoppas man mycket på 18-åringen som var lagkapten i U18-VM förra säsongen. Har tagit stora kliv under hösten och är numera en spelare som håller hög klass i den slovakiska högstaligan. Har utvecklat sitt målskytte på senare tid och kommer vara en av lagets offensiva nyckelspelare i JVM.
HÄR ÄR SLOVAKIENS BRUTTOTRUPP TILL JVM 2025
Målvakter
Lukas Fürsten (South Shore Kings, NCDC)
Alan Lendak (Fargo Force, USHL)
Michal Pradel (Team Slovakia U18)
Samuel Urban (Sioux City Musketeers, USHL)
Backar
Richard Baran (Des Moines Buccaneers, USHL)
Samuel Barcik (HK Spisska Nova Ves)
Adam Belusko (Brandon Wheat Kings, WHL)
Leo Eperjesi (Coquitlam Express, BCHL)
Andrej Fabus (HC Slovan Bratislava)
Jakub Chromiak (Kitchener Rangers, OHL)
Tomas Kralovic (HC Slovan Bratislava)
Samuel Kupec (Blainville-Boisbriand Armada, QMJHL)
Milan Pisoja (HK Trebisov)
Maxim Strbak (Michigan State University, NCAA)
Luka Radivojevic (Muskegon Lumberjacks, USHL)
Peter Valent (Québec Remparts, QMJHL)
Forwards
Miroslav Satan (Sioux Falls Stampede, USHL)
Dalibor Dvorsky (Springfield Thunderbirds, AHL)
Tomas Pobezal (HK Nitra)
Adam Cedzo (HC Frydek-Mistek, Czechia 2)
Peter Cisar (Fargo Force, USHL)
Frantisek Dej (HK 95 Povazska Bystrica)
Robert Fedor (HK Dukla Michalovce)
Stanislav Gron (HK Detva)
Jan Chovan (Tappara U20, U20 SM-Sarja)
Daniel Alexander Jencko (UMass, NCAA)
Theo Kiss (Des Moines Buccaneers, USHL)
Lukas Klecka (Södertälje J20, J20 Nationell)
David Kodhaj (HK Nitra U20)
Roman Kukumberg (HC Slovan Bratislava)
Adam Paricka (Shreveport Mudbugs, NAHL)
Juraj Pekarcik (Moncton Wildcats, QMJHL)
Tobias Pitka (Victoria Grizzlies, BCHL)
Andreas Straka (Québec Remparts, QMJHL)
Matus Vojtech (HK 32 Liptovsky Mikulas)
MER OM JVM: Här är USA:s bruttotrupp till JVM